הכול על הכנת המדרסים, על סוגי המדרסים ועל מאפייני המדרסים היעילים

הכול על הכנת המדרסים, על סוגי המדרסים ועל מאפייני המדרסים היעילים

מדרס הוא מונח המגדיר אביזר המוכנס אל הנעל אשר משמש לדריכה.  המדרס נדרש לספק מענה לבעיות שונות, לכאבים בכף הרגל, לשינויים מבניים בכף הרגל כמו פלטפוס, קשת גבוהה, נטייה של כף הרגל לצד, להענקת תמיכה לכף הרגל ולמניעת זעזועים.

אם אתם סובלים מכאבים בכפות הרגליים, בגב או בברכיים, אם יש לכם בעיות של נקעים החוזרים ונשנים, אם אתם מחפשים פתרון לכפות רגליים עייפות, ולבעיות נוספות, אחד מסוגי המדרסים ודאי יצליח לתת מענה לבעיה שממנה אתם סובלים.

מידע קצר על כל השיטות להכנת המדרס

יש מספר שיטות להכנת מדרסים, לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות. כדי לדעת למה לצפות מהמדרס כדאי להכיר את כל השיטות ולהתייעץ עם איש מקצוע מיומן ומנוסה על אודות השיטה המתאימה להכנת מדרס שתיתן מענה לבעיות האינדיבידואליות של כל כף רגל ותענה על הצרכים האישיים של כל מטופל.

מדרס מדף

מדרסי מדף הם מדרסים המוכנים מראש באמצעות תבנית סטנדרטית. מאחר והמדרס לא הותאם באופן אישי למבנה כף הרגל של המטופל, הוא לא יצליח לתת מענה לבעיה שממנה סובל המטופל. לכל אחד יש מבנה שונה של כף רגל ומדרס מדף יעניק תמיכה סטנדרטית בלבד. היתרון של מדרס המדף הוא שיש בו בלימת זעזועים שתעזור ותתמוך בכף הרגל במצבים מסוימים.

 הכנת מדרס בשיטה ממוחשבת  

בשיטה הממוחשבת עומד המטופל על משטח עם סנסורים, חיישנים,  המעניקים תמונה דו ממדית של דריכה סטטית. בתמונה אפשר לראות את התפלגות העומס של הדריכה ובהתאם לתוצאות מקבל המטופל מדרס שהוכן מראש ועונה לנתונים שהתקבלו או מדרס שיוצר עבורו בהתאמה אישית.

הכנת מדרס בשיטה האמריקאית

השיטה האמריקאית מבדילה בין בעל המקצוע הלוקח את מידות המדרס לבין בעל המקצוע המייצר אותן. בעל המקצוע הלוקח את מידות המדרס שולח אותם למעבדה מיוחדת, גם אם היא נמצאת במרחק של אלפי קילומטרים.

המידות למדרסים נלקחות כאשר הרגליים נמצאות במצב ניטראלי, ללא עומס, באמצעות חבישה בתחבושות גבס.

המעבדה המכינה את המדרס מייצרת מדרס קשיח המתייחס רק לעקב ולקשת  האורכית של כף הרגל כאשר בחלק הקדמי של המדרס יש ריפוד ישר. התוצאה היא שהמדרס הוא מעין "חצי מדרס", הוא נמצא רק מתחת לכף הרגל ואינו תומך בה מסביב. מאחורי הכנת "חצי המדרס" עומדת הפילוסופיה האמריקאית המתייחסת לטיפול בכל אי נוחות בכף הרגל בדרך של שינוי מצב הדריכה בחלק האחורי של כף הרגל.

כדאי לדעת כי במדרסים המיוצרים בשיטה האמריקאית אין ריפוד, גורם העלול להיות קריטי במצבים של מחלת הסוכרת, מחלות מפרקים ובפעילות ספורטיבית.

הכנת מדרס בהטבעת הרגליים בקופסת ספוג

הכנת מדרס היא שיטה קלאסית ושמרנית של הכנת מדרסים. בשיטה זו הטבעת כף הרגל מתבצעת בתוך קופסת ספוג. כאשר הרגל מוכנסת בלחץ אל קופסת הספוג, חומר הספוג מקבל את צורת כף הרגל.

בהטבעת ספוג יש כמה אפשרויות:

  • אפשר לדרוך בעמידה בתוך הקופסא והתוצאה שתתקבל תשקף את העתקת הדריכה במצב של עומס מלא.
  • אפשר לדרוך בתוך הקופסה בישיבה והתוצאה שתתקבל תשקף את העתקת הדריכה במצב של עומס חלקי.
  • הצמדת קופסת הספוג אל כף הרגל כאשר הרגל באוויר והתוצאה שתתקבל תשקף רק את הצורה החיצונית של כף הרגל.

היתרון של השיטה הוא בקלות ובמהירות שבהן היא מתבצעת, אך החיסרון בכל שלושת הדרכים הוא שהן מעתיקות מצב קיים, וכשהבדיקה מתבצעת בעומס  מלא היא משקפת את שגיאות הלחץ. המדרסים המוכנים בשיטה זו לא ישנו את צורת הדריכה והשיפור בטיפול בבעיות ובהקלה על הכאבים יהיה חלקי בלבד.

הכנת מדרסים אפקטיביים – E.F.S.

בהכנת מדרסים אפקטיביים משתמשים בתחבושות גבס, מידות המדרס נלקחות כאשר הרגל מוחזקת ללא עומס והעתקת הרגל לא מתבצעת כפי שהיא, אלא בהתאם למצב האופטימאלי והאידיאלי של כף הרגל. התוצאה היא שבעת דריכה בכל מצב, בהליכה, בריצה, בעמידה, בנחיתה ובניתור הרגליים תמיד ידרכו בצורה האופטימאלית והנכונה.

המדרס שמתקבל בשיטה זו הוא מדרס בעל שוליים גבוהים התומך בכף הרגל לכל אורכה. המדרס חובק את הרגל, מגדיל את שטח המדרס ומונע את הלחץ בכל  נקודה בכף הרגל.

כאשר הדריכה מתבצעת בצורה האידיאלית, הרגל אינה קורסת לצדדים, המדרס מעמיד את הקרסול ואת הברך במנח אופטימאלי ומונע קריסת מפרקים העלולה לגרום לבעיות בסחוס.

כדאי גם לדעת כי המדרס האפקטיבי מקטין באופן משמעותי את הבלאי של הנעליים ומאריך את משך חייהן.

למדרסים האפקטיביים יש שישה יתרונות בולטים:

המדרס תומך בכף הרגל, הוא אינו לוחץ עליה ובכך הוא מאפשר לדם לעבור בחופשיות ולהגיע גם אל כלי הדם הנמצאים בחלק הקדמי של כף הרגל.

המדרס מונע היווצרות של יבלות ושלפוחיות בכף הרגל.

המדרס מסייע לייצוב כף הרגל.

המדרס מצליח לבלום זעזועים בצורה טובה מאוד. בלימת מזעזועים חשובה במקרים של פלטפוס, רגל שטוחה, במצבים של ריצה על משטחים קשים ועוד.

המדרסים האפקטיביים מונעים הייוצרות של נקעים ושברי הליכה, ואם הם כבר קרו הם מזרזים את תהליך ההחלמה.

אצל החולים במחלת הסוכרת המדרסים יצליחו במקרים רבים למנוע קטיעות בכף הרגל. המדרסים עוזרים במניעת פצעים וכיבים ברגליים, אך במקרים שבהם המטופל כבר סובל מפצעים בכף הרגל, אופן בניית המדרס תגרום לכך שהמדרס ימנע לחץ על הפצע וכך ייווצרו תנאים לזירוז  תהליך ההחלמה של הכיבים והפצעים וימנע את הצורך בקטיעות.

החומרים שמהם מיוצרים המדרסים האפקטיביים הם חומרים תומכים, חומרים בולמים זעזועים ומרפדים לפי הצורך. קיימים חומרים באיכויות שונות, בחירת חומר איכותי ברמה גבוהה תבטיח שהמדרס יחזיק מעמד זמן רב ושהוא יצליח לבצע את המטלות שלו, את ייצוב הרגל, את התמיכה ואת בלימת הזעזועים.

כדי לדעת לבנות מדרס אפקטיבי שיענה על כל התפקידים והציפיות יש צורך בידע והכשרה ייעודית.

מדרסים – מהם סוגי המדרסים הנפוצים?

מדרסים אורטופדיים הם מדרסים הנותנים בעיות לבעיות אורתופדיות שונות, לבעיות מולדות או לבעיות נרכשות כתוצאה ממחלות, פציעה ועוד.

המדרסים האורטופדיים יעילים במצב של דורבן ברגל, בריפוי מדלקות בכף הרגל, למצבים של פלטפוס או קשת גבוהה בכף הרגל, לנקעים ושברי מאמץ ולכאבים בגב, בכפות הרגליים או בברכיים.

מדרסים בהתאמה אישית הם מדרסים שיוצרו במידות מתאימות, במבנה, בעובי ובגודל המותאמים באופן אישי לכף הרגל של כל מטופל. יש סוגים שונים של מדרסים המותאמים באופן אישי, יש מדרסים קשיחים ויש רכים. אם ביקרתם אצל האורטופד בשל בעיות אורתופדיות שונות, והוא המליץ לכם על מדרסים, סביר להניח שהוא התכוון למדרס המותאם באופן אישי למבנה כף הרגל שלכם ולבעיה שממנה אתם סובלים.

מדרסים ביומכניים הם מדרסים איכותיים המיוצרים בהתאמה אישית. מדרסים אלו מיוצרים מיועדים למצבים שבהם נדרשת תמיכה לכף הרגל ולגוף.

מדרסים ביומכניים מיוצרים מחומרים קשיחים, מחומרים פלסטיים מתקדמים ולעתים אף בשילוב של מתכת או חומרים קשיחים אחרים. מדרסים אלו מעניקים פתרון במצבים של חלוקת עומסים לא נכונה על כף הרגל, כאשר רוצים למנוע שחיקה בברכיים, כאשר קיימת גמישות רבה מדי בכף הרגל או כאשר מעוניינים להאט שינויים ומבנים אורטופדיים שונים בכף הרגל.

מדרסי סיליקון הם מדרסים שאינם מיועדים לתת מענה ופתרון לבעיות אורטופדיות, אלא כאשר יש צורך בבלימת זעזועים. חלק מהמדרסים האלו נחשבים למדרסים זולים והם מומלצים לאנשים פעילים הסובלים מכאבים ברגליים במצבים של הליכה ולספורטאים.

מדרסים לנעלי ספורט מומלצים מאחר ולא כל נעל ספורט, גם נעל באיכות גבוהה, יכולה לספק תמיכה מספקת. המדרסים יסייעו במניעת נקעים ושברי הליכה, במניעת פגיעות ספורט, בהפחתה של פגיעה בסחוס, בהקלה על כאבי ברכיים ויבלמו זעזועים בקרב ספורטאים או אנשים פעילים במיוחד.

מהם המאפיינים של המדרסים ואיך נדע כי הם יעילים?

המדרסים שנכניס אל תוך הנעל ייחשבו למדרסים יעילים כאשר הם יעניקו לנו את התועלות הבאות:

  • המדרסים יבלמו זעזועים גם כאשר נימצא בתנועה על משטחים קשים.
  • המדרסים ייצבו את כף הרגל והמטופל יוכל לעמוד זקוף וישר בלי להרגיש כאבים או אי נוחות בכף הרגל או בגב.
  • המדרסים ישפרו את זרימת הדם, הרגל לא תירדם לעתים קרובות והיא תנוע בחופשיות ללא תחושה של לחץ או כאבים.
  • המדרסים יימנעו הופעה של שלפוחיות גם במצבים של תנועה מוגברת ברגליים.
  • המדרסים יצליחו למנוע פציעות שונות כמו פציעות אכילס, פציעות בשרירי הרגליים ובברכיים.
  • המדרסים ימנעו כאבים באזורים מסוימים בגוף וכאבים העלולים להיות מוקרנים לאזורים נוספים.
  • המדרסים ישפרו את איכות החיים, הם ישפרו את התחושות בכף הרגל וברגל, ימנעו כאבים והרגשת אי נוחות.

מדרסים זה שווננפלד אורטופדיה