מבנה אנטומי של כף הרגל

מבנה אנטומי של כף הרגל

כפות הרגליים שלנו הן נקודת החיבור של הגוף שלנו עם הקרקע, והתפקיד הזה מעמיס עליהן משקל רב ואחריות גדולה. רוב האנשים לוקחים כמובן מאליו את העובדה שכפות הרגליים בנויות כפי שהן בנויות ואינם מקדישים מחשבה לעומס המוטל עליה יחסית למבנה הצר והעדין שלה. זאת הסיבה שבגללה אנשים לא מקדישים מחשבה מיוחד לנעליים ולסוליות ולמדרסים שאמורים לתמוך בכפות הרגליים, לשפר את היציבות, לתקן ליקויי יציבה ומבנה מולדים או כאלה שנגרמו עם הזמן, ולמנוע בעיות רפואיות כמו דלקות שונות, דורבנים וכאבים בלתי נסבלים.

מבנה אנטומי כף רגל
מבנה אנטומי כף רגל

מורכבות כף הרגל

כף הרגל אמורה להישאר גמיש כדי לתמרן בכל הצעדים והפעולות שלה, אבל גם איתנה ויציבה מספיק כדי לשאת ת הגוף. היא מורכבת מ-26-29 עצמות ו-33 פרקים, יותר מ-100 שרירים וגידים ורצועות, וכל אלה אמורים לתפקד יחד כמכלול שיחזיק אותנו כל החיים. כפות הרגליים חייבות לשמור על שיווי המשקל שלנו, לעשות כל צעד בצורה בטוחה, וכל זה מבלי שנרגיש כאב או ליקוי בתפקוד.

אזורי כף הרגל:

  • כף הרגל הקדמית – כוללת את עשר האצבעות, עצמות כף הרגל ועצמות המסרק. היא האחרונה שנוגעת בקרקע ונותנת דחיפת תנופה סופית כדי להחזיר את הרגל לאחור. בשל העומס עליה חשופה לפגיעות רפואיות שונות שפוגעות כמו בוהן קלובה, ועוד פציעות שמגבילות את תפקודה.
  • כף רגל מרכזית – מכילה את עצם הסירה, עצם הקובאויד, שלוש עצמות הנקראת קוניפורם והן אלה שבונות את הבסיס של החלק הכי מובחן של כף הרגל והוא הקשת האורכית. שם נמצאים רוב השרירים ועליה מוטל העומס המרכזי של נשיאת גוף ומשקל הצעד. זהו החלק שבדרך כלל זקוק לתמיכה על ידי מדרסים שמתקנים את הליקויים בו ותומכים בתפקוד שלו כאשר יש ליקויים מולדים או כתוצאה משחיקה עם השנים.
  • כף הרגל האחורית – שבה עצם הקלקנאוס ועצם הטלוס והיא גם משמשת ציר מרכזי לכל הגוף וגם נושאת את רוב המשקל גם במנוחה וגם בתחילת הצעידה. בהיותה מחוברת לקרסול היא גם משמת נקודת החיבור לגוף ובשל כך המפרק שבה פגיע מאוד לשברים ונקעים ולדלקות שונות שמתפתחות עקב אי תמיכה מספקת. היא החלק שבולם את רוב העומס והמשקל ולכן גם מושפעת מכך מאוד כאשר אין לה תמיכה מספקת לעקב.

חשיבות התמיכה במדרסים

אם כך, כאשר מפרקים את מבנה כף הרגל למה  שיש בה לא ברור למה אנשים עדיין מקילים ראש בתפקידה בתמיכה בגוף ובבלימת הזעזועים הקשים שהיא סופגת עם כל חבטה של הנחת כף הרגל על הקרקע. אמנם, כף הרגל בנויה אנטומית לבלום זעזועים ולהיות גמישה מספיק כדי לגלגל את התנועה כהלכה ולחלק את משקל הגוף בין שתי הרגליים בצורה מתואמת עם הצעידה, אבל האבולוציה לא תכננה את הצורות השונות של הנעליים שבהן אנחנו הולכים והן אינן בריאות לכף הרגל. חלק מהנעליים צר מדי, נוקשה, מדי, שטוח מדי או בעל עקבים שמשנים את חלוקת המשקל והעומס כך שהזה יותר פגיעה מתמשכת עם הזמן שהופכת לבעיה אורתופדית כרונית. בדיוק לשם כך נועדו מדרסים, שאותם מניחים בתוך הנעל והם מיועדים הן למי שנולד עם ליקויים מבניים מולדים והן למי שנפגע עם הזמן בגלל פעילות ספורטיבית, עבודה פיזית קשה, משקל יתר ובעיות נוספות. מדרסים כאלה מונעים כאבים והתפתחות כאבים ועיוותים שונים בכף הרגל.

מדרסים זה שווננפלד אורטופדיה