סוגי מדרסים מומלצים – אם אתם מחפשים איכות חיים

סוגי מדרסים מומלצים – אם אתם מחפשים איכות חיים

לא דירה גדולה ורחבת ידיים, לא מכונית חדשה ונוצצת וגם לא אווירה פסטורלית ורגועה תעניק לכם איכות חיים. אם הרגליים או הגב שלכם כואבים, או אולי איברים נוספים, לאיכות החיים שלכם אין סיכוי להיות טובה. אז מה עושים? קונים מדרסים!

מדרסים מתאימים לכל מי שמעוניין לשפר את איכות החיים שלו, מסביר שי שווננפלד בעל חברת "שווננפלד אורטופדיה". רוב האנשים לא דורכים על הרגל בצורה האופטימאלית וכתוצאה מכך הם מעמיסים עומס רב על כפות הרגליים המהוות את הבסיס לגוף האדם. המדרסים משפרים ומאזנים את חלוקת העומס על כף הרגל ויכולים לפתור בעיות רבות הפוגעות באיכות החיים כמו עייפות בלתי מוסברת, כאבי גב, כאבים ברגליים, בצוואר, בברכיים ובעיות רבות נוספות הנגרמות מחוסר איזון.

שלא תהיה לכם טעות, המדרסים אינם תרופת פלא ואי אפשר לומר באופן חד משמעי כי המדרסים פותרים את כל הבעיות האורטופדיות ובעיות רפואיות כמו פריצת דיסק ועוד, אך אין ספק כי המדרסים משפרים את מנח כף הרגל וכתוצאה מכך הם מקלים על הכאבים, מונעים אי נוחות ותופעות בלתי נעימות.

מדרסים טובים לא רק מקלים על הכאבים ופותרים בעיות, אלא גם מונעים אותם. הגוף הוא כמו בניין, אם היסודות לא יהיו יציבים, כל הבניין יקרוס. לאורך החיים מתחילים להיווצר אצל כל אחד שינויים בכף הרגל והיא זקוקה לתמיכה נכונה על מנת שתוכל להמשיך ולשאת את הגוף ללא בעיות. אם הרגל לא תהיה מונחת נכון זה עלול להשליך על איברים שונים ולגרום לכאבים בקרסוליים, בברכיים, באגן, בצוואר, בעמוד השדרה ובמקרים מסוימים אף לגרום לכאבי ראש.

אם נעליים עם מדרסים מעלות בכם אסוציאציה של נעליים כבדות ומגושמות, אתם טועים. מדרסים אינם פוגעים במראה החיצוני של הנעליים והם מתאימים לכל סוג של נעליים, לנעלי ספורט, לנעליים אלגנטיות ואפילו לנעלי עקב.

מה זה מדרסים ומי צריך אותם?

מדרסים הם אביזרים המוכנסים אל תוך הנעל ומתווכים בין כף הרגל לקרקע. המדרסים מחלקים באופן אופטימאלי את העומס המופעל על כף הרגל בעת עמידה, הליכה או ריצה, תורמים לתמיכה ברקמות, משנים את היציבה, בולמים זעזועים, משפרים את הנוחות ומפחיתים כאבים.

המדרסים מיועדים למגוון גדול מאוד של אנשים, לילדים, לאנשים העושים פעולות ספורט ורוצים למנוע פציעות אפשריות, לאנשים לאחר פציעות ספורט, לאנשים הסובלים מעיוותים בכף הרגל, לאנשים הסובלים ממחלות ומבעיות רפואיות שונות, לאנשים הסובלים מכאבים ולכל מי שמעוניין לשמור על כף הרגל במצב אופטימאלי ולהרגיש מצוין.

כפות הרגליים חשופות למגוון של פגיעות, לעיוותים ולמחלות שונות. במצבים מסוימים המדרסים ירפאו או יתקנו את הבעיה, ובכל מצב הם ימנעו הידרדרות בבעיות השונות, יקלו על כאבים ובמקרים רבים אף ימנעו צורך בניתוח כירורגי.

אצל ילדים עד גיל שש יש בכפות הרגליים שומן ינקות שאינו מאפשר לאבחן את מצב הרגל .אך החל מגיל מבוגר יותר, רצוי מגיל תשע ומעלה, יש להתייחס ברצינות לעיוותים בכף הרגל ולתלונות של הילדים על כאבים. מדרס בהתאמה אישית יאפשר גדילה תקינה של כפות הרגליים וימנע בעיות וכאבים בגיל מבוגר יותר.

חיילים נדרשים למאמץ אינטנסיבי העלול לגרום לנזק לכפות הרגליים.שהות ארוכה בנעליים שאינן מספקות תמיכה מתאימה, הזעה וחשיפת הרגל למאמץ רב משפיעים על השרירים ועל השלד. מדרסים המותאמים באופן אישי יעניקו תמיכה טובה לכף הרגל, יסייעו בפיזור של נקודות הלחץ, יקלו על תחושת העייפות וימנעו פציעות, נקעים וכאבים העלולים להימשך גם לאחר תקופת השירות.

ספורטאים חשופים לפגיעות ספורט כמו נקעים, שברי הליכה ועוד. נעל ספורט טובה לא תמיד יכולה לספק את התמיכה המספקת שתמנע זעזועים, חוסר יציבות ונפילות. מדרסים מתאימים ישפרו את היציבות, יבלמו זעזועים, ימנעו פציעות ספורט, יפחיתו פגיעה בסחוס וכאבים בברכיים האופייניים לכל העוסקים בפעולות ספורט ואפילו ישפרו את ההישגים הספורטיביים.

מהם הבעיות הנפוצות בכפות הרגליים?

 

  • קשת גבוהה, הנקראת בשפה המקצועית אולפוס, היא אחת הבעיות הנפוצות בין אוכלוסיית העולם המערבי. זוהי רגל בעלת מבנה קשתי חלול, מבנה הגורם לכך ששטח המגע עם הקרקע בעת הדריכה קטן. הקשת הגבוהה יוצרת לחץ על כף הרגל, בעיקר בעקבים ובאצבעות, גורמת ליבלות, לאי נוחות, לכאבים ובמקרים חמורים יותר למתיחת רצועת כף הרגל.

 

  • רגל שטוחה, פלטפוס, היא רגל שבה הקשת האורכית של כף הרגל שטוחה. טווח ההשתטחות נע בין מגע מלא של כף הרגל לבין משטח הדריכה ועד לקשת נמוכה הקרובה מאוד אל משטח הדריכה. בחלק מהמצבים הקשת גמישה ונעלמת במצבים מסוימים, היא נשארת שטוחה באופן קבוע. קשת גמישה היא תופעה נפוצה אצל ילדים הנמצאים בתקופת הגדילה, אצל רוב הילדים הבעיה נפתרת, אך כעשרים אחוז מהילדים יישארו עם קשת שטוחה גם בבגרותם ועלולים לסבול מכאבים בכף הרגל, בשוק ובגב.

 

  • כאבים בגב, בברכיים ובאגן – לא אחת המקור לכאבי גב הוא בכפות הרגליים. בעיות בכפות הרגליים מערערות את יציבות הגוף, משנות את צורה ההליכה וכתוצאה מכך גורמות לכאבים בגב, בברכיים ובאגן.

 

  • אחת מתופעות הלוואי של מחלת הסוכרת היא שיבוש בזרימת הדם המגיע אל כפות הרגליים. האטה בזרימת הדם מאטה גם את תהליך הריפוי של הפצעים בכף הרגל וכל פצע קטן או שריטה עלולים לגרום לחוסר תחושה ולהתפתח לזיהום, לכיב מוגלתי מודלק ועוד. במקרים קיצוניים הפצעים אצל חולי הסוכרת עלולים לגרום לנמק ולקטיעת כף הרגל.

 

  • דורבן העקב נגרם כתוצאה מצמיחה גרמית מתחת לעצם העקב במקום ההיאחזות של השריר, ברגל אחת או בשתי הרגליים. דורבן בעקב עלול לגרום לכאבים עזים המופיעים בלי קשר להליכה או לעמידה, כמו למשל בעת ההשכמה, ולצליעה בזמן ההליכה.

 

  • כאבים בגיד האכילס, הנמצא בצד האחורי של השוק מעל העקב, נוצרים בשל סיבות שונות כמו מתיחה של הגיד, קרעים כתוצאה מטראומה ודלקות במקום חיבור הגיד.

 

  • בוניון הוא מצב שבו הבוהן נוטה פנימה לכיוון של שאר האצבעות וכתוצאה מכך המפרק מתרחב כלפי חוץ. זוהי תופעה תורשתית שמקורה בנעילת נעליים לא מתאימות, בעיקר נעליים צרות מדי בחלק הקדמי. באוכלוסיות שבהן נוהגים ללכת יחפים ללא נעליים, תופעה זו כמעט ואינה קיימת. הבוניון גורם לכאבים ונוסף על כך, רקמות המפרק החיצוני עלולות להיפגע ולפתח דלקות חמורות.

 

  • דלקת ברצועת כף הרגל – תפקיד רצועת כף הרגל הנמתחת מעצם העקב ועד לבסיס הבהונות הוא לשמור על שלמות הקשת האורכית. כתוצאה מעומס יתר על כף הרגל, מעבודה קשה וממושכת על משטחים קשים או ממתיחות יתר, רצועת כף הרגל חשופה למתיחה ולדלקות.

 

  • דלקת פרקים שגרונית ודלקת פרקים ניוונית גורמות לשינויים במבנה המפרקים, להגבלה בתנועות ולכאבים.

מהם סוגי המדרסים?

סוגי המדרסים שונים זה מזה וחשוב להתאים את סוג המדרס לכל מטופל באופן אישי. התאמה לא נכונה של סוג המדרס לא תקל על הבעיה, להפך לעתים היא תחמיר אותה.

מדרסים ביו מכניים הם מדרסים העשויים מפלסטיק, מצופים בעור, מאופיינים בקשיחות ומידת הגמישות שלהם קטנה באופן יחסי. מדרסים ביו מכניים נועדו ליצור קיבוע לכף הרגל, לשפר את היציבות בעת העמידה או ההליכה ולבלום זעזועים. מדרסים מתאימים לספורטאים הזקוקים לרגליים חזקות ולכף רגל יציבה, לאנשים הסובלים מפלטפוס, מקריסה פנימית של העקב פנימה או מנטייה חיצונית של העקב ולאנשים בעלי בעיות ביציבות העקב.

מדרסי גרפיט הם מדרסים העשויים מפחמן והם קלים ודקים במיוחד. מדרסי גרפיט הם המדרסים הנפוצים ביותר והם נחשבים למדרסים עמידים, חזקים ומשמשים לטווח ארוך. מדרסים אלו בנויים משכבות של גרפיט ומצופים בשכבת סיליקון כאשר בין השכבות יש מרווח של אלקטרונים חופשיים המקנים למדרס גמישות רבה. מדרסים אלו מקנים עמידות ותמיכה יחד עם גמישות והם מתאימים לאנשים הסובלים מפלטפוס, לאנשים בעלי נטייה של העקב פנימה או החוצה ולספורטאים.

מדרסים פונקציונאליים הם מדרסים המיוצרים מחומרים תומכים המכילים בולמי זעזועים. מדרסים אלו עשויים למנוע פציעות, נקעים, שפשופים בכף הרגל ובעיות של יציבות. המדרסים נותנים מענה מיטבי לדלקות בכף הרגל, למחלות פרקים, לכאבים בכרית ובקשת הרגל, הם יעילים בטיפול בדורבן העקב, בשחיקת העקב, הם משפרים את זרימת הדם אל כף הרגל ובתוכה ומאפשרים סירקולציה טובה יותר בעת ההליכה.

מדרסים לחולים סוכרתיים עשויים למנוע פצעי לחץ, יבלות, כאבי רגליים ונפיחויות האופייניות לחולי הסוכרת. המדרסים יסייעו לשיפור ביציבות, בנוחות הכללית, יפזרו את העומס המוטל על כף הרגל בצורה מאוזנת ויתמכו בקשת האורכית.

מדרסים לילדים חשובים מאוד להתפתחות הילד. במקרים שבהם יש בעיות במבנה כף הרגל, המדרס הייעודי עשוי לשנות את מבנה העצמות, לטפל בבעיות של פלטפוס ולסייע בתהליך הגדילה והצמיחה של הילד.

 

 

 

 

מדרסים זה שווננפלד אורטופדיה